Jak probíhá porod

Poznejte 3 klíčové okamžiky průběhu porodu, které vám NAVŽDY ZMĚNÍ ŽIVOT...

 

 

Klíčový okamžik #1: TO UŽ JE POROD?

Mám tři týdny do termínu porodu. Jsem velmi unavená a jdu si lehnout.

Sotva dolehnu, slyším divné lupnutí a cítím zvláštní teplo mezi stehny. Úlekem vyskočím z postele. Teď už ze mě plodová voda doslova teče proudem. 

Ta absurdní situace mi připadá vtipná.

Muž se ospale ptá: "Co se děje?"

"Ale nic, jen bych potřebovala donést pár ručníků."

Muž vystřelí z postele, rozsvítí, omrkne tu potopu a zmateně letí přes celý dům, aby mi vyhověl.

Nemám ještě ani dobaleno do porodnice. Z vystlaného hnízdečka v křesle vysmátě rozdávám rozkazy: "Prosím Tě, dones mi ještě župan z koupelny, těhotenská průkazka je někde v tý velký kabelce a vem sebou nějaký pití."

 

 
Podobných pokynů se spoustou otázek, kde přesně se daná věc nachází, následuje ještě několik.

Celou komickou situaci poněkud vzdáleně sleduju a nemůžu se ubránit smíchu.

Takže takhle začíná porod porodní asistentky. A za několik hodin se narodí naše první miminko...

Klíčový okamžik #2: JÁ TO NEZVLÁDNU

Porod se rozbíhá, nastupují kontrakce, které se pozvolna prodlužují a zesilují. Pořád je ale víc odpočinku než "porodní práce". Mezi kontrakcemi popíjím vodu a hledám vhodnou polohu, ve které bych pocítila alespoň malou úlevu. Soustředím se na dýchání. Jedině tak budu mít dostatek sil na celý porod.

S časem začíná přituhovat. Cítím velký tlak. Kontrakce jdou prodýchávat stále hůř a hůř.

Uvnitř přesně vím, co se děje. Miminko začíná sestupovat. Teď musím být ještě více uvolněná, aby miminko mohlo snadno projít a otočit se v nejužším místě mé pánve.

Při kontrakcích se svíjím jako břišní tanečnice s nohama co nejvíce od sebe. Pohupování v bocích mi dělá dobře a miminku evidentně taky, protože cítím, jak klouže níž.

Po další velmi intenzivní kontrakci mám pocit, že už to dál  nezvládnu. Už nemám sílu. Kolik kontrakcí mi ještě zbývá? Miminko pořád nikde a to se tak snažím dýchat a uvolňovat se. Já to nezvládnu.

 

Muž se mě snaží jemně povzbudit: "To zvládneš. Jde Ti to skvěle. Za chvilku budeme mít miminko. Miluju Tě." Hladí mě po vlasech a šeptá mi něžná slůvka. Zabírá to.

Další kontrakce. Muže prudce odstrčím, abych se stihla předklonit a opřít o postel. Dýchat mi nejde a vrčím jako divá šelma. Je mi jedno, že mě někdo vidí, slyší nebo hodnotí. Já tu rodím!

Po téhle kontrakci končím. Vzdávám to. Rozmyslela jsem si to. Ať to za mě dokončí kdo chce.

Slyším,  jak mě kolegyně porodní asistentky a lékařky na porodním sále medovým hlasem chválí: "Jde vám to výborně, maminko." Jaká já jsem maminka? Si děláte srandu? Já už nebudu rodit - končím!

Muž se automaticky přibližuje s konejšivými slovy. Sedmihlavá saň, která se skrývá někde hluboko ve mně, si razí cestu napovrch: "Mlčte všichni!"

Už nechci nic slyšet. Jdu porodit svoji holčičku. Potřebuju ji konečně držet ve své náruči.

Příští kontrakci už neprodýchám. Tlačím...

 

Klíčový okamžik #3: JE TO JAKO ZAMILOVAT SE

Na břiše mi přistane něco vlhkého a teplého. Lehce to sebou vrní. "Je to holčička!" hlásí lékařka.

Před chvilkou byla v břiše, a teď je na něm. Nemůžu tomu zázraku uvěřit. Prohlížím si její drobounké tělíčko, ty titěrné prstíčky. "Ahoj Eliško, tak Tě vítám na světě. To jsem já, Tvoje maminka. My už se známe, viď?"

Pak se to stalo. Poprvé otevřela oči a podívala se přímo do těch mých. Obě jsme strnuly jako v hypnóze. To, co se před chvílí odehrálo náhle postrádalo význam. Všechno pro nás přestalo existovat. Byly jsme jen ona a já a teď.

 

Cítila jsem příliv obrovské vlny energie, tepla a klidu. V tu chvíli jsem se zamilovala do své dcery a ona do mě. Celé mi to začalo dávat smysl. Láska na první pohled a na celý život. Stala se ze mě máma.

 

Kdo vám dneska o porodu co řekne?

Rok po své vlastní zkušenosti s narozením dcery Elišky jsem měla velkou touhu říct o tom zázraku dalším ženám. Přece jen vlastní porod porodní asistentku změní. Všechno to najednou do sebe začalo krásně zapadat.

Než jsem ale uspořádala svůj první předporodní kurz, potřebovala jsem zjistit, zda je o něco takového vůbec zájem. Vyšli jsme s manželem do ulic, rozdávali letáčky a ptali se náhodně kolemjdoucích žen, jak by se jim líbilo navštívit můj předporodní kurz.

Víte, jaká byla nejčastější reakce?

"POROD, JEN TO NE!"

"Bylo to strašný, trvalo to dlouho, neuměla jsem tlačit, skákali mi po břiše, aby ze mě vůbec to dítě dostali ven. Porod už nikdy víc!"

A věděla jste, jak porod probíhá, co můžete čekat a co udělat pro jeho lepší průběh?

"Doufala jsem, že mi v porodnici všechno řeknou. Věděla jsem, že když to šlo dovnitř, musí to jít i ven. Porodili jiné, tak já taky. Hlavně aby to bylo rychlý a moc to nebolelo. A přežila jsem to."

Ačkoliv jsem chápala, že tyto ženy mluví o porodu jako o něčem strašném po tom, čím si prošly, nerozuměla jsem jedné věci - proč se vzhledem k možnostem 21. století ženy o porod nezajímají a nepřipraví se na něj? Proč pro ně porod musí být hororovou vzpomínkou? Tohle přeci není normální porod. Nebo nevědí, co JE "normální porod"?

Pro mě je porod součást života, na kterou se lze připravit, dobře ji zvládnout a po překonání všech překážek na sebe každá žena může být právem hrdá. Protože přeci dokáže přivést miminko na svět!

Vždyť už jsem ve své praxi viděla tolik porodů. Zažila jsem si to i sama na sobě. A vím, že to jde, že to funguje. A že je to zázrak.

Poznala jsem tajemství porodu

 

Porodní asistentkou jsem od roku 2006. Od mého prvního předporodního kurzu uplynulo 6 let. Za tu dobu mi rukama prošly desítky žen a jenom se mi potvrdila má domněnka:

"Ženy jsou samy schopny normálně porodit      a já jim v tom umím pomoct."

Martina Holubářová

Martina Holubářová fotka
 
Definitivně zpečetěno mou druhou osobní zkušeností - narozením syna Radima. Tehdy jsem pochopila odvěké tajemství porodu. To byl ten poslední dílek do skládanky. Teď už opravdu vím, jak ženy rodí.
 
Během dalších let jsem zkušenosti své i  zkušenosti svých klientek rozplétala a zase dávala dohromady, dokud jsem neobjevila systém postavený na nutkání naplňovat stále ty samé potřeby, které už jen zbývalo skloubit s nejnovějšími poznatky průběhu porodu. Teď mi to celé začalo dávat smysl.
 
Pak se to stalo - přišla jsem o sluch a musela jsem ze dne na den přestat pracovat jako soukromá porodní asistentka. Prý ze dna vede cesta už jenom vzhůru.
 
Jediné, co mi zůstalo, je "recept na porod", díky kterému můžete pochopit smysl všeho, co se při porodu děje. Ten si přece nemůžu nechat jen pro sebe!

"Jako prvorodička jsem považovala předporodní kurz za samozřejmou součást "výbavy" našeho děťátka. Kurzy pořádané porodnicemi mě nelákaly a hledala jsem individuální přístup. Myslím, že porod je z velké části o duševním nastavení, a tak jsem k tomu přistupovala. Martina nás v tomto názoru svým vystupováním v kurzu přesvědčila, byla naprosto otevřená, věcná, zodpověděla všechny naše dotazy, pomohla s dýcháním a dalšími průpravami k porodu. Porod jsme zvládli skvěle a velké díky za to patří Martině, která umí dodat sílu, klid, psychickou podporu a slovo "miminko" říká s takovou něhou jako nikdo jiný 🙂 Kdybych mohla mít Martinu jako porodní asistentku u porodu, byla bych šťastná a naprosto v klidu,... I když ona tam s námi díky jejím radám vlastně byla ;-)"

Hanka, manažerka

K čemu by vám mohlo být dobré poznat

tajemství porodu?

  • Pochopíte, jak probíhá normální porod. Získáte informace o porodu, krok za krokem, od začátku do konce, kdy už budete držet své miminko v náručí.
  • Na porod se připravíte předem. Osvojíte si tipy k porodu a pak budete přesně vědět, co máte dělat.
  • Stanete se platným a aktivním členem porodního týmu, který rozhoduje o dalším dění v průběhu vašeho porodu.
  • Pomůže vám získat porodní sebevědomí, kdy nebudete mít z porodu strach, ale vyjdete mu vstříc, protože budete přesně vědět, co vás čeká a co máte nebo můžete dělat.
  • S lehkostí sepíšete svá porodní přání, protože vás budou průběžně sama napadat.
  • Připravíte se na zázrak narození vašeho miminka.

Jak by se vám líbilo, kdybych s vámi prošla celý porod pěkně krůček po krůčku? Nejen pouhou teorii, ale i praktické rady ověřené v praxi, kterými si můžete pomoci k dobrému porodu?

Všechno tohle jsem totiž vzala, uspořádala a vznikl z toho osobní průvodce porodem:

V Tajemství porodu dostanete:

Jak začíná porod

3 scénáře začátku porodu

Co si vzít do porodnice

Co si vzít s sebou do porodnice, na jaké doklady nezapomenout

Jak dýchat během porodu

Existují 2 druhy dýchání, se kterými si vystačíte po celou dobu porodu

Jak účinně využít každou kontrakci

Kontrakce tlačí miminko směrem dolů a otevírají se porodní cesty

Jak je to s odtokem plodové vody

Kdy může odtéct plodová voda a co bude dál

Příjem do porodnice

Jak probíhá příjem do porodnice

(Ne)zbytné úkony během porodu

Holení, klystýr, nástřih hráze

První doba porodní

Jak probíhá nejdelší část porodu a co s tím můžete dělat

Druhá doba porodní

Začíná se rodit nový život, jak to co nejlépe zvládnout

Třetí doba porodní

Co se děje po porodu miminka, porod placenty

Porodní přání

Sepište si na základě kurzu svá porodní přání

První ošetření miminka

Jak je potřeba ošetřit miminko po porodu

Cena Tajemství porodu je 5 940Kč, ale hodnota, kterou vám přinese, je mnohem větší.

Klikněte zde a získejte tak ještě dnes

přístup k 16 lekcím Tajemství porodu

 

Běžná cena je 5940Kč, nyní ale můžete

Možná si ale říkáte, jestli se vám tato investice do vašeho porodu vyplatí? Je 1970Kč hodně nebo málo?

Zkuste nad tím popřemýšlet trochu jinak:
 

Chcete-li se o porodu něco dozvědět, jen Google vám vyhledá 4 350 000 výsledků. Připočítejme literaturu dostupnou v knihovnách a v obchodech a Facebookové skupiny. Všude spousta informací. Ale kdo se v tom má vyznat?

Nemluvě o klasických předporodních kurzech, kdy musíte být v konkrétní dobu na konkrétním místě a to opakovaně, bez možnosti výběru tématu nebo jeho zopakování, s cizími lidmi, muže nevyjímaje.

Navíc, kdo je vlastně odborník na porod? Všichni, kdo o něm mluví a píší?

Předporodní kurzy totiž nejsou výsadou porodních asistentek - odbornic na porod, ale může je pořádat opravdu kdokoli - duly, maminky, ženy, které samy nerodily...

No tak si vyberte! Od koho chcete dostávat informace o porodu?

Není to vůbec jednoduché, že? Nebo ano?

Mně samotné trvalo 12 let než jsem našla jednoduchý a efektivní způsob, jak pomoc ženám normálně porodit. Za tu dobu jsem vystudovala porodní asistenci na vysoké škole, prošla řadou odborných kurzů, přednášek a školení, přečetla hromadu knih, zaplatila za vzdělání od těch nejlepších v oboru, porodila 2 děti a pomohla mnoha ženám porodit ty jejich.

Ze začátku jsem předávala informace výhradně osobně, formou individuálních předporodních kurzů a konzultací. Během těch let mi přicházely nadšené reakce žen, děkovné e-maily, sms a horké fotky ještě z porodnice i z průběhu dalších dětských dnů, měsíců a let. Vždycky mě to potěší. Jenže i můj den má jen 24 hodin.

Tak jsem si řekla, že by si takový přístup zasloužily všechny ženy. A natočila jsem předporodní on-line kurz Tajemství porodu. Všechno, co jsem se naučila, vyzkoušela a vlastnoručně pro vás připravila.

Třeba se vám ještě honí hlavou:

Jak online kurz probíhá?

Po zaplacení kurzu dostanete přístupové údaje do členské sekce. Přihlásíte se jednoduše - podobně jako do emailu. Stačí připojení k internetu. 16 lekcí, díky kterým odhalíte tajemství porodu i vy, je připraveno k okamžitému zhlédnutí.

Jak mi může kurz pomoci?

V kurzu se dozvíte, jak probíhá celý porod od začátku do konce. Nejedná se jen o předání teorie, ale i zkušeností, rad a tipů ověřené praxí od odborníka na přirozený porod - od porodní asistentky. Projdeme spolu porodem krok za krokem a prozradím vám jeho tajemství.

Jsou součástí MP3 pro poslech na cestách?

Ano jsou. Pod každou lekcí si mluvené slovo můžete stáhnout do svého počítače nebo mobilu.

Když projdu kurzem, bude pro mě porod bez práce?

Bohužel vás zklamu. Bez práce nejsou koláče. Ale tyhle koláče (myšleno samozřejmě miminko) za tu porodní práci určitě stojí, že ano? Kurz vám pomůže vnímat porod jako cestu, na které musíte zvládnout konkrétní kroky-úkoly, budete vědět, který krok probíhá právě teď, který bude následovat a který vás ještě čeká, ale hlavně jak ho co nejlépe zvládnout, abyste mohli pokročit dál.

Proč je online kurz lepší než kurz naživo?

Během poměrně krátké doby se dozvíte o porodu vše, co potřebujete vědět. Kurz si můžete pouštět pořád dokola z tepla vašeho domova nebo třeba cestou do práce. Můžete si vybrat jen lekce, které vás zrovna zajímají. Nemusíte nikam chodit v určenou hodinu, nemusíte mít kurz rozdroben po týdnech do několika lekcí a ztrácet tak zbytečně čas posloucháním toho, co jste slyšeli nebo čekat na to, co vás aktuálně zrovna zajímá, ale bohužel to přijde na řadu třeba až za týden nebo až během porodu.

V čem se liší tento kurz od jiných předporodních kurzů?

Tento kurz je od odbornice na "normální" porod - od porodní asistentky, která má navíc i osobní zkušenosti s "normálními" porody svých dvou dětí. "Porod vyprávím jako příběh pro svou kamarádku, které ze srdce přeji to nejlepší. Kurz jsem odvyprávěla a vypilovávala už mnoho let předtím naživo, až teď jsem se rozhodla pro verzi on-line - dala do něj ze sebe to nejlepší a doufám, že se dostane k ženám, kterým není dostupný kvalitní předporodní kurz nebo porodní asistentka."

Bude mi kurz fungovat na mém počítači/mobilu?

Pokud na vašem zařízení fungují běžná videa z YouTube, budou vám fungovat i video-lekce předporodního kurzu.

Je platba bezpečná?

Ano, platby jsou zabezpečené a šifrované. Probíhají automaticky přes platební bránu, takže ani já sama k nim nemám přístup. Není čeho se bát.

Jak se můžu přihlásit?

Klikněte na nákupní tlačítko na této stránce. Objeví se formulář, ten vyplňte, zvolte způsob platby a celou částku uhraďte. Jakmile se platba spáruje, číhejte na přihlašovací údaje ve vašem emailu. Po přihlášení jsou vám okamžitě všechny lekce k dispozici.

Navíc ode mě máte 100% záruku spokojenosti

Do předporodního kurzu jsem dala všechno, co jsem se naučila a co byste o porodu měli vědět.

Nechci vás ale zklamat.

Proto když usoudíte, že vám kurz vůbec nic nedal, že tyto informace zkrátka nejsou pro vás, nabízím vám do 14 dnů od zakoupení vrácení peněz.

Férová nabídka, co říkáte?

Velmi mi záleží na tom, abyste byli spokojení!

"Porod není žádná věda. Porodit zvládne každá žena, obzvlášť pokud ví, jak na to ;)"

Martina Holubářováporodní asistentka, poradkyně, autorka on-line předporodního kurzu Tajemství porodu a POROD: Plán B

Napadá vás nějaká další otázka?

Napište mi na jsemtu@martinaholubarova.cz

 

© 2017 Martina Holubářová | Kontakt: info@martinaholubarova.cz | Ochrana údajů | Obchodní podmínky | Používám platební bránu gopay_bannery-barevne    

img-php img2-php img3-php img4-php img5-php img6-php img7-php