Časné příznaky těhotenství aneb Můžu být těhotná?

Pokud si myslíte, že můžete být těhotná, dříve než si budete moct udělat těhotenský test, což bývá první den očekávané menstruace, mohou Vám leccos napovědět prvotní příznaky těhotenství mezi které patří:

 1. Nedostala jsem měsíčky

Když se nedostaví pravidelné menstruační krvácení, asi první, co Vás napadne je, že můžete být těhotná.

Příčin ale může být více – stres, změna prostředí nebo tzv. anovulace (stav, kdy neproběhla ovulace, takže se nedostavila ani menstruace). 

Některé ženy, přestože jsou těhotné, dokonce krvácejí, ale jen slabě.

Pro někoho je to dlouho očekávaná a naprosto skvělá zpráva – snadno ověřitelná brzy proveditelným těhotenským testem a následnou návštěvou gynekologa.

 1. Citlivá prsa

Citlivost na dotek, zejména v oblastí bradavek a dvorců, napětí v prsou, někdy až tlak a pocit tíhy, jako by se prsa plnila. Tak i to může být jedním z prvních příznaků těhotenství, který ženu upozorní, že se v jejím těle něco děje.

U některých žen dochází i k tmavnutí dvorců (oblastí kolem bradavek).

Vše je způsobeno hormonálními změnami.

 1. Časté čůrání

Jak děloha začíná růst, tlačí na sousedící močový měchýř. Do něj se tak najednou méně vejde a žena si mnohem častěji potřebuje odskočit. Klidně i v noci. Což je velmi podezřelé a může to upozorňovat právě na počínající „jiný stav“.

Nezaměňte se zánětem močových cest, který navíc provází pálení, řezání a krev v moči. To  s těhotenstvím nemá nic společného.

 1. Zácpa

Sklon k zácpě v těhotenství má mnoho žen. I zácpa Vám může naznačit, že byste si brzy měla udělat těhotenský test.

Pro podporu správného vyprazdňování se zaměřte ve stravě na příjem vlákniny, dostatečně pijte, hýbejte se, cvičte a udělejte si každý den čas na důkladné vyprázdnění. Zbavit se odpadních látek je velmi důležité pro Vaše zdraví a tím i zdraví Vašeho vyvíjejícího se dítěte. 

Nemusíte se na toaletě bát normálně zatlačit. Poměry v břiše se mění a děloha je pro miminko dobrou ochranou.

 1. Zvýšená únava

Zvýšená únava je naprosto typická pro první trimestr. V té době také dochází ke snížení krevního tlaku, což k pocitu nedostatku energie jen přispívá.

Únava se výrazněji projeví při práci, klesá produktivita. Holt má vaše tělo na práci důležitější úkol, kterým je tvorba nového života.

Požádejte šéfa a kolegy o pochopení a podporu. Omezte noční život a návštěvy přátel. Je-li to jen trochu možné, naordinujte si odpočinek několikrát denně. Šlofíček nebo dřívější odchod do postele působí doslova zázračně. V jídle zkuste zvýšit příjem bílkovin a železa. To Vám dodá energii.

 1. Pobolívání podbřišku

Pár dní poté, co je vajíčko oplodněno, dochází k jeho zanoření do dělohy. Tento jev může být provázen pobolíváním podbřišku a mírnými křečemi. Těm ale ženy nepřikládají žádný zvláštní význam, protože si je spojují s očekávanou menstruací. 

Pokud byste v podbřišku pociťovala ostrou bolest, navštivte svého gynekologa. 

 1. Nevolnost

Když se řekne ranní nevolnost, nejspíš první, co vás napadne, bude těhotenství. A skutečně ranní nevolnost je ženami nejčastěji popisovaný prvotní příznak.

Nevolnosti se však mohou vyskytovat nejen ráno, ale i kdykoli během dne.

Opět jsou na vině těhotenské hormony. 

 1. Chutě a nechutě, pachy a vůně

Nezvyklé chutě, nesnášenlivost dosud milovaných potravin, zápach z jídelny nebo restaurace, vůně květin, k tomu všemu jsou časně těhotné ženy zvýšeně citlivé. Stačí jen pomyslet a tělo okamžitě reaguje.

Tento příznak se zmírní většinou s koncem I. trimestru. Do té doby to chce vnímat, co byste si dala, na co máte chuť (nebo co by si dalo miminko) a prvně se s ním domlouvat.

 1. Těhotenský výtok

Dalším časným příznakem těhotenství je výtok z pochvy. Na kalhotkách můžete zaznamenat mléčně zabarvený hlen, který provází prakticky celé těhotenství. Slouží jako ochrana před infekcí.

Není spojen se svěděním, pálením, řezáním, zápachem, ani jinými známkami zánětu.

Pokud si nejste jistá, poraďte se se svým gynekologem nebo porodní asistentkou.

 1. Přemrštěné emoční reakce

Jestli jste si všimla, že vás kdeco a kdekdo rozbrečí nebo rozčílí, že se nad vším dojímáte, že nejste psychicky tak úplně v pohodě, hýbou s vámi těhotenské hormony.

Schválně, co s Vámi udělá reklama na čokoládu Merci, pohled na mláďata a samozřejmě na děti – čím menší, tím skelnější oči? Těhotenský test pak bývá jen formalita.


Tyto příznaky Vám s jistotou těhotenství nepotvrdí. Těhotenství zjistíte až pomocí těhotenského testu (obvykle v den očekávané menstruace) a definitivně při návštěvě gynekologa.

Těhotenský test si můžete zakoupit v lékárně, v drogerii nebo online.

Schůzku s gynekologem si domluvte předem 2-4 týdny po vynechání menstruace.

Hodně štěstí!

Nezávislá porodní asistentka, laktační poradkyně, maminka miminka a dvou domškoláků, autorka a lektorka kurzů a přednášek, přípravy na porod a péče o miminko . "Ukazuji ženám, jak díky své vlastní intuici a ženské síle přivést miminko na svět a být mu tou nejlepší mámou pod sluncem." Více o mně se dozvíte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o ochraně osobních údajů

 • NEZAPOMEŇTE si vyzvednout svůj dárek:
  .
 • Potkáme se na FB?
 • Nebo na Instagramu?