Ať už chcete ušetřit nějakou tu kačku, nebo máte rádi věci s příběhem, které Vám ještě můžou dobře posloužit, je koupě kočárku z druhé ruky přesně to pravé pro Vás.
Jakmile máte konkrétní představu, jaký typ nebo značku kočárku chcete, pusťte se do hledání. Abyste ale nekupovali zajíce v pytli, zeptejte se prodávajícího předem na tyto otázky.
Píchlé kolo, rez, nejde složit, nebo chybí patentek, někde je nevypratelný flek nebo dírka k zašití. Něco pro Vás může být snadno řešitelný detail, něco opravdu problém, který řešit nechcete.
Ze zkušenosti musím říct, že maminky prodávají takové kočárky, jaké by si samy koupily – opečované a v top stavu. Pokud se nějaká závada nebo poškození vyskytne, pravdivě to v inzerátu uvedou, nebo dodatečně odpoví na Vaši otázku.
Většina lidí se tomu diví, ale pořád existuje dost rodin, ve kterých je normální doma kouřit, děti neděti. Nebo se kouří ve společných prostorách, kam se kočárek ukládá. Pokud jste nekuřáci, vyuzený kočárek Vám bude stoprocentně vadit. Proto se ptejte a takový kočárek nekupujte.
Existují internetové bazary, kde si můžete zadat PSČ a vzdálenost od místa Vašeho bydliště. Bazary najdete i na Facebooku, pojmenované např. Bazar pro lidi z (Vašeho velkého města) a okolí. Výhodou je, že si můžete profil prodávajícího prověřit.
Buď máte možnost kočárek osobně vyzvednout (Vy nebo někdo blízký), nebo Vám ho prodávající je ochoten dovést k Vám domů, nebo poslat přepravní společností.
„My jsme kočárek pro třetí miminko obstarávali ze 40km vzdáleného města a tatínek od tří dětí, které kočárek používaly, nám ho dovezl až domů. Jezdil služebně přes celou republiku a zrovna po naší trase. Všechno nám ochotně předvedl a povyprávěl o svém životě. Milé setkání.“
Často maminky prodávají maminkám v rámci sezónních bazárků (jaro, podzim) – oblečení, hračky, knížky i kočárky po svých dětech. Může jít i o tzv. swap, kdy každý něco donese a odnese si, co potřebuje. Takový výměnný obchod bez použití peněz. Zbylé věci jsou pak předány na oblastní charitu.
Další možností jsou kamenné prodejny – bazárky a second-handy. Jenže tam už musíte jít osobně, hledat a hrabošit, což je ne vždy každému příjemné.
Po jednom bývá jako nový, po dvou už dostal řádně zabrat (pokud jde o tzv.trojkombinaci) a po třech – to už nikdo do inzerátu radši neuvádí ☺
Jenže co si budem vyprávět, jde o častost používání. Ne každá maminka chodí denně na procházky, natož za každého počasí, terénem, navíc má-li možnost kočárek dát ven pod okno nebo na balkon, pravděpodobně toho využije, aby si odpočinula nebo udělala v domácnosti, co je potřeba. Pak je v podstatě jedno po kolika je dětech. Důležitější je v tomto ohledu následující otázka…
Víte, žijeme na vesnici, kde je chodník z kopce na kopec podél silnice a tím to hasne. Hlemýždí chůzí za 30minut vyřízeno. Já ale děti vždycky chtěla protáhnout lesem, aby vdechovaly ten krásný vzdoušek prodchnutý tichem, zpěvem ptáků, šuměním potoka, větrem v listoví a přírodní aromaterapií. A sebe taky.
Do lesa však vede cesta polní. Stačí jeden deštíček a všichni a všechno jsou po takové procházce obaleni bahnem (vyjma miminka ukrytého v čistotě a bezpečí korbičky). Od podzimu do léta. Nás i naše děti to však činí šťastnými a podobné výpravy na denní bázi nám za to stojí. Proto taky kupujeme kočárek z druhé ruky a jsme velmi nenároční uživatelé. Po nás je už samozřejmě nepoužitelný.
Jenže jsme dost výjimka.
Tím chce básník říct, že jinak opotřebovaný bude reprezentativní kočárek městský, udržovaný v naprosté čistotě po každé jízdě, převážený autem na nákup nebo kafíčko s kámoškou, maximálně vystrčený na zápraží, terasu nebo balkon, a jinak terénní turistický, se kterým se jezdí téměř denně a za každého počasí na dlouhé procházky přírodou.
Dost se to totiž podepíše na celkovém stavu a vzhledu kočárku.
Ať už se rozhodnete jakkoli a pro jakýkoli kočárek (nebo žádný, i to je totiž možnost), z toho, co jsem tu sepsala, vyplývá jedno moje velké doporučení – ujasněte si před vlastní koupí kočárku, co vlastně chcete a jak si představujete pobyt s miminkem venku. Je to vlastně jedna z nenápadných ingrediencí přípravy na porod a mateřství 😉