Jak se stát soukromou porodní asistentkou

Praktický online návod na založení samostatné praxe

Láká vás vykonávat svou profesi odborně a zároveň po svém?

Chtěla byste ke klientkám přistupovat individuálně a mít na ně dostatek času? Pak je pro vás práce soukromé komunitní porodní asistentky to pravé!

Sama jsem hned po škole nastoupila na gynekologicko-porodnické oddělení do malé porodnice. Vyhovovala mi různorodost případů i kompetence, které jsem tam jako porodní asistentka měla. Porodní asistentka – fyziologie, odchylky hlásit lékaři, lékař operuje a řeší patologie. Na tu dobu vzpomínám moc ráda.

Pak jsme se přestěhovali a já nastoupila do velké fakultní nemocnice na novorozenecké oddělení. V podstatě jsem plnila ordinace lékaře a prováděla rutinní ošetřovatelské postupy. Udělala jsem si kurz laktačního poradenství a velmi hloubkově se realizovala v této oblasti. Chyběla mi ale týmová jednotnost v poskytování rad a doporučení.

Proto není divu, že jsem po pouhém roce málem vyhořela, nesouhlasila jsem s tím, jak se věci mají a nic jsem s tím nezmohla.

Přestoupila jsem na rizikovku, kde každý lékař měl své pacientky a každý osobitý přístup jak k řešení konkrétních situací,  tak ke spolupráci s porodní asistentkou. S někým se mi pracovala lépe, s někým hůře. Oceňovala jsem hlavně občasně vzniklý prostor pro individuální péči, kterou jsem dlouhodobě hospitalizovaným ženám mohla věnovat a které jsem cíleně vyhledávala.

V té době jsem také začala dělat první předporodní kurzy a cvičení pro těhotné. Tenhle směr se mi líbil.

Tím, jak jsem časem vešla ženám v povědomí, začaly se samy ozývat, že by potřebovaly poradit a jestli bych jim mohla pomoci. Odkazovala jsem je na porodnici, gynekologa, laktační poradkyně a bylo mi líto, že to nemůžu být já...

A proč ne? Důvodů bylo hned několik – co na to zaměstnavatel, složité papírování, jak to skloubit se směnami, později co děti, vydělám si dost, abych se uživila, co zdravotní, sociální, účetnictví, … Nebude lepší jít zpátky do práce?

Muselo to ve mně uzrát. A nakonec to uzrálo!

Co obnáší stát se soukromou porodní asistentkou?

Pomalu jsem začala zjišťovat, co obnáší stát se soukromou porodní asistentkou, co k tomu potřebuju, jakou žádost vyplnit, kam ji poslat, co dalšího zařídit, jaké přístroje a vybavení nakoupit  a kde, jaké dokumenty vytvořit tak, aby splňovaly zákonné podmínky, a kolik mě to celé bude stát.

Nikde žádný ucelený návod, rada, natož vzor, abych to nemusela celé vymýšlet a vytvářet. Jako by neexistovaly žádné soukromé porodní asistentky.

Pročetla jsem mraky zákonů, vyhlášek, doporučených postupů a názorů různých odborníků českých i zahraničních.

A žádost jsem podala.

Nakonec mi jednoho krásného dne přišlo rozhodnutí, že jsem se stala samostatným poskytovatelem zdravotních služeb, soukromou porodní asistentkou.

Soukromou porodní asistentkou jsem už čtvrtým rokem. Vím, co to obnáší a kolik je za tím práce. A také vím, jak by mi v začátcích pomohlo, kdybych na to nebyla sama a někdo by mi poradil, vedl mě, řekl mi, co mě čeká, podělil se o své know-how, materiály, vzory dokumentů i dokumentace.

Není přece potřeba pracně vymýšlet a vytvářet něco, co už jednou vymyšlené a vytvořené je! Já se o to s vámi velmi ráda podělím.

Půjdeme pěkně  krok za krokem...

Dovolte, abych vám představila praktický online  návod na založení samostatné praxe porodní asistentky s názvem Jak se stát soukromou porodní asistentkou.

Uvnitř členské sekce se v jednotlivých komentovaných video-prezentacích dozvíte:

 • Kdo je soukromá porodní asistentka
 • Jak se můžete soukromou porodní asistentkou stát
 • Jak je to s živnostenským listem a jak ho získat
 • Co obnáší registrace
  včetně vzorového vyplnění žádosti
 • Jak a kde zřídit kontaktní pracoviště
 • Co musí soukromá porodní asistentka splňovat a mít k výkonu profese
  podle platné legislativy ČR
 • Provozní řád
  včetně vzoru ke stažení
 • Dezinfekční řád
  včetně vzoru ke stažení
 • Pojištění odpovědnosti
 • Jaké služby může soukromá porodní asistentka nabízet
 • Soukromá porodní asistentka a domácí porody
 • Finanční stránka věci
  náklady a příjmy, ceník služeb, jak vytvořit svůj byznys plán
 • Vedení dokumentace
  včetně vzorů ke stažení
 • Standardy péče
 • (Ne)povinné celoživotní vzdělávání

Je tento kurz pro vás?

Kurz je určen jak porodním asistentkám, tak porodním asistentkám-studentkám.

Po prvotním uvedení  na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice výše zmíněné skupiny uvedly:

"Seminář bych doporučila všem porodním asistentkám i studentkám:

 • které se chtějí stát soukromou porodní asistentkou,
 • které chtějí ženám zpřístupnit kontinuální péči porodní asistentky,
 • které váhají, jak dál,
 • které chtějí poskytovat péči 1 na 1,
 • které nechtějí, aby jim pořád někdo stál za zadkem a říkal jim, co a kdy mají nebo nemají dělat,
 • které chtějí pracovat v komunitě,
 • které jsou už dlouho v nemocničním provozu,
 • které přemýšlí o podnikání, nebo mají chuť začít podnikat,
 • které chtějí nahlédnout do problematiky českého porodnictví,
 • které chtějí pochopit postavení soukromé porodní asistentky, když přijde na jejich pracoviště,
 • které se chtějí dozvědět něco nového a zajímavého,
 • těm, které to zajímá,
 • aby pochopily, co jejich práce obnáší a že je nutná týmová spolupráce,
 • aby se dozvěděly o výhodách a nevýhodách práce soukromé porodní asistentky a mohly se rozhodnout, zda chtějí pracovat v terénu nebo v nemocnici, nebo skloubit obojí."

Na základě zpětné vazby jsem seminář doplnila a obohatila o vzory provozního a dezinfekčního řádu a základní dokumentaci pro vyšetření ženy v těhotenství, v šestinedělí, včetně dokumentace k vyšetření novorozence.

Všechno, co jsem doteď pracně zjišťovala, vytvářela, skládala a hlavně, co jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, jsem dala dohromady a vytvořila ucelený systém k založení soukromé praxe porodní asistentky s všeříkajícím názvem "Jak se stát soukromou porodní asistentkou".

Díky tomuto praktickému návodu se bez zbytečné námahy můžete skutečně stát soukromou porodní asistentkou. Provedu vás úskalími administrativy, samotné praxe i  tím, s čím se potýkám v českých porodnicích. Budu s vámi, abych vás na začátku vaší cesty podpořila.

Vstupte dnes za cenu 5990Kč na 1rok

nebo na  30 dní pouze za 1990Kč

Získejte unikátní návod na založení soukromé praxe!

Možná se ptáte:

Jak online kurz probíhá?

Po uhrazení kurzu dostanete přístupové údaje do členské sekce. Přihlásíte se jednoduše - podobně jako do emailu, na jakémkoli zařízení (mobil, počítač, tablet). Stačí připojení k internetu. V členské sekci na vás čekají komplet všechny okomentované video-prezentace s možností stažení mp3, včetně vzorů a příloh.

Jak mi online kurz může pomoci?

Návod "Jak se stát soukromou porodní asistentkou" je koncipován tak, abyste mohli krok za krokem získat registraci, začít cíleně podnikat a vykonávat samostatně svou práci, bez zbytečného bádání a zatěžující administrativy.

V čem se liší tento kurz od jiných?

Tento kurz je od soukromé porodní asistentky pro kolegyně a doufám i budoucí soukromé porodní asistentky. Mám přehled o zákonech, vyhláškách, předpisech, doporučeních a dokážu to srozumitelně předat dál. Nemluvím latinsky, právnicky, ani úřednicky. Vším jsem si prošla a je to můj denní chleba. Dokážu poradit před samotným založením soukromé praxe, v nastartování i v jeho průběhu. Sama mám fungující soukromou praxi a vím, co všechno to obnáší.

Jsou součástí MP3 pro poslech na cestách?

Ano jsou. Pod každou lekcí si mluvené slovo můžete stáhnout do svého počítače, tabletu nebo mobilu.

Proč je online kurz lepší než kurz naživo?

Protože odbornou nápovědu máte pořád u sebe na pár kliknutí. A pokud byste si s něčím nevěděli rady, můžete mi napsat a dotočím lekci, upřesním, doplním, poradím, zjistím.

Bude mi kurz fungovat na mém počítači/tabletu/mobilu?

Pokud na vašem zařízení fungují videa z YouTube, budou vám fungovat i video-lekce online kurzu.

Jak dlouho budu mít ke kurzu přístup?

Kurz Vám zůstane přístupný po dobu jednoho roku nebo 30dnů od zaslání přístupových údajů. Záleží na tom, jakou variantu si zvolíte. Je dobré mít dostatek času na vyřízení registrace a průběžné ladění všeho ostatního.

Jak se můžu přihlásit?

Klikněte na nákupní tlačítko na této stránce. Objeví se formulář, ten prosím vyplňte. Do mailu dostanete podklady k uhrazení kurzovného. Jakmile se platba spáruje, pošlu vám přihlašovací údaje do členské sekce, kde je vám celý kurz okamžitě k dispozici.

Garance odbornosti a kvality

Odbornou garanci tomuto kurzu udělila Česká komora porodních asistentek.

Do online návodu k založení samostatné praxe "Jak se stát soukromou porodní asistentkou" jsem dala všechno, co jsem pracně zjistila, vytvořila, poskládala a čím jsem si sama prošla.

Proto vám z pozice soukromé porodní asistentky provozující vlastní praxi i já osobně garantuji kvalitu.

Porodní asistentka porodním asistentkám a porodním asistentkám-studentkám.

Bc. Martina Holubářová

od roku 2007 porodní asistentka
od roku 2016 soukromá porodní asistentka

Praxi porodní asistentky jsem vykonávala na Gynekologicko-porodnickém oddělení ve Svitavské nemocnici a.s. a na Novorozeneckém oddělení a na Oddělení gynekologie a těhotných ve fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Během rodičovské dovolené jsem se vzdělávala, potkávala se s jinými porodními asistentkami z ČR i zahraničí, pořádala kurzy a našla si cestu k samostatné práci soukromé porodní asistentky.

Napadá vás nějaká otázka?

Napište mi na info@intuitivniporod.cz

© 2011-2022 Martina Holubářová | Kontakt: info@intuitivniporod.cz | Ochrana údajů | Obchodní podmínky