O mně

jasně, stručně, fakticky

Bc. Martina Holubářová

od roku 2007 porodní asistentka
od roku 2008 laktační poradkyně
od roku 2016 soukromá porodní asistentka

Praxi porodní asistentky jsem vykonávala na Gynekologicko-porodnickém oddělení ve Svitavské nemocnici a.s. a na Novorozeneckém oddělení a na Oddělení gynekologie a těhotných ve fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Jako soukromá porodní asistentka a laktační poradkyně pak u žen a maminek doma, jako odborná konzultantka osobně i online nebo jako doprovodná osoba u porodu i po něm v několika východočeských porodnicích.

V roce 2010 jsem se stala poprvé maminkou dcery Elišky. O tři roky později přišel na svět doma syn Radim. Do třetice na Valentýna 2021 vplul manželovi do náruče syn Albert. Ti čtyři jsou to nejlepší, co mě v životě potkalo.

Početí a porod jsou zázraky.

Vzdělávám se v ČR i v zahraničí, pořádám předporodní kurzy (nyní výhradně online), tvořím e-learning pro rodiče i odborníky, konzultuji.

"Každá žena je jiná a jednoduše si zaslouží vysoce individuální, lidský a citlivý přístup a kvalitní odbornou péči. Speciálně pak v těhotenství, při porodu a v mateřství." Martina Holubářová

Můj příběh

pro zvídavé čtenáře

Viděla jsem tolik dětí přicházet na svět! 

Sama jsem si to na vlastní kůži vyzkoušela třikrát. 

Moje první těhotenství bylo rizikové, často jsem navštěvovala lékaře a podstupovala všemožná vyšetření. Porod probíhal v perinatologickém centru, s absolutní důvěrou v život zachraňující medicínu. Přesto všechno jsem (až na pár much) přivedla na svět dceru Elišku zcela přirozeně a už se od ní nehla.

O 3 roky později (bez 2 dnů) se nám doma narodil syn Radim. V té době už jsem uvažovala jinak. Těhotenství bylo bez komplikací, mohla jsem si ho víc užívat a přemýšlet o různých možnostech porodu. Vybírat si. A pak vše nechat volně plynout.

Do třetice porod proběhl neasistovaně doma. Manžel chytal miminko. Přiznám se, že tenhle způsob a místo porodu se pro mě stali spíš splněným přáním než prvotním plánem, tím byla porodnice. Třetí porod byl paradoxně mým nejnáročnějším a nejdelším. Ale také velmi intimním, láskyplným a krásným.

Občas mám pocit, že jsem takhle mohla porodit jen díky tomu, že jsem vystudovala porodní asistenci.

Teď už jsou první dvě děti velké. Kochám se, jaké osobnosti z nich rostou, jak pomáhají, učí se a pečují o brášku, který roste a netabulkově se vyvíjí před očima. Jsem a vždycky tu pro své děti budu. 

Stihla jsem take být u mnoha dalších zrození.

Každý člověk se mi zapsal do života nezapomenutelným způsobem.

Ještě mnohem víc lidí jsem však na porod připravila. A to považuji za svoje nejvyšší poslání. Každá žena rodí svými vlastními silami. My ostatní jí v tom můžeme jen podpořit. Mít informace a odpovědi na svoje otázky je základ.

Vždycky jsem to tak ale neměla.

Ještě při studiích na vysoké škole jsem měla možnost nahlédnout do několika porodnic a zjistit, jak to tam chodí. Rozdíly byly obrovské. Když do toho ještě započítám reference od kolegyněk studentek, které vykonávaly praxi v různých koutech České republiky, mé podezření se jen potvrdilo. 

Buď jsem se mohla přizpůsobit zavedeným zvyklostem, často zastaralým a nepřívětivým, a vykonávat jen to, co se mi řeklo, nebo pracovat moderně, samostatně, v případě potřeby spolupracovat, v souladu s výzkumy a zkušenostmi podloženými postupy (tzv. evidence based) a hlavně v souladu sama se sebou a přáními klientek, i kdybych byla třeba široko daleko jediná, která by to tak dělala.

Jako studentka, nový zaměstnanec a vlastně i prvorodička jsem měla pocit, že je v mém vlastním zájmu se podřídit a dělat, co se “má”. Být poslušná. Vždyť všichni okolo měli mnohem víc zkušeností než já

Jenže ve chvíli, kdy se úplně nevinně a v dobré víře zeptáte PROČ a jestli to jde dělat i jinak, se klidně můžete setkat s překvapenými výrazy a nesmyslnými manipulativními odpovědmi: To se prostě tak dělá. Nejsme ve středověku. Chcete ohrozit svoje miminko?

A co teď? Teď je to prostě už jenom na vás. 

Většina situací má totiž vždy nejméně 3 řešení:

1. Ano, se vším souhlasím. Provedu.
2. Ne, nesouhlasím. Takhle já to v žádném případě dělat nebudu. /Ne s tímhle nesouhlasím, to dělat nebudu, ale udělám to takhle.
3. Ano, s tímhle souhlasím, to ráda udělám. 

Věřte mi, že vím, jak je to těžké. Rozhodnout se je první krok. Ale udělat to a nést důsledky našich rozhodnutí, je krok další a mnohem obtížnější. 

Nejjednodušší je zvolit tu nejsnazší cestu, ačkoli tím jdeme mnohdy sami proti sobě, proti své podstatě, svému přesvědčení a počkat si, až dostaneme pořádně přes čumák, abychom konečně zvolili cestu, kterou z hloubi duše považujeme za správnou, bez ohledu na to, co tomu kdo řekne a jak se na mě budou ostatní dívat

Máme to všichni v sobě, intuice k nám promlouvá, jen je třeba ji vyslyšet. Pak teprve podnikneme ty správné kroky, jsme sami se sebou spokojeni a vedeme šťastný život.

Dlouho jsem si myslela, že jsem moc mladá, moc naivní a jediná, která to tak má. Cítila jsem se sama.

Pak jsem se ale v rámci celoživotního vzdělávání setkala s porodními asistentkami z nejrůznějších zemí světa, učila se od nich a zjistila jsem, že vlastně to, co já chci dělat, je jinde běžné a normální.

AHA. Takže nejsem mimo. AHA. Takže ono to jde! AHA. A dělá se to takhle. AHA. A ono to jde dělat i tady. AHA. A můžu to dělat právě já.

Začala jsem se připravovat na dráhu samostatné nezávislé porodní asistentky. Nejprve jsem musela vyřídit potřebné formality, nakoupit vybavení a pak už jsem mohla začít pracovat tak, jak jsem vždycky chtěla. Bez šéfa, podle nejnovějších poznatků a s dostatkem času na klientky.

Klientek stále přibývalo a přibývalo a já musela nové začít odmítat. Ačkoli bych nejraději vyhověla všem. Péče musí být kvalitní a nejde ji poskytovat nekonečnému množství žen. I když mě to opravdu mrzelo, nešlo to jinak.

A tak jsem začala s onlinem. Měla jsem jen základy práce s počítačem. Internet pro mě znamenal vyhledávání informací, posílání soukromých emailů a ještě tak maximálně profil na Facebooku. Jenže v dnešní době se dá všechno naučit. I se dvěma malými dětmi a prací.

Když nejde hora k Mohamedovi… Znáte to. Vstoupila jsem do online školy, naučila se dělat úplně sama webovky, napsala první eBook, začala točit a stříhat videa, připravovat živá vysílání na Facebooku, online konzultovat v podobě videohovorů a nakonec jsem zvládla i přetavit své znalosti a zkušenosti s přípravou na porod, péčí o miminko, šestinedělí, kojení a tím, jak se stát a být soukromou porodní asistentkou, které neustále doplňuji, vylepšuji a chystám a tvořím další.

Tímto způsobem můžu pečovat o další těhotné ženy a čerstvé maminky, ke kterým bych se osobně nedostala. Tak mohou ženy získat potřebné informace, povzbuzení, radu a podporu, připravit se na to, co je čeká a lépe se zorientovat v tom, co právě prožívají, nebo brzy budou prožívat.

Nejsou na to samy. Mají se na koho obrátit. Jsem tu pro ně. Pomáhat jim je moje životní poslání.

Kde jsem se vzdělávala

studium, certifikáty, osvědčení

2007: Diplom v bakalářském studijním oboru Porodní asistentka jsem získala v roce 2007 na Univerzitě Pardubice

2008: Certifikát Laktační poradce

           Zátěžové situace zdravotníka

2009: Péče o matku a dítě 

           3. konference o sexuálním a reprodukčním zdraví

           XV. královéhradecké ošetřovatelské dny

2012: Homeopatická terapie v každodenní praxi zdravotníka

           Homeopatie v praxi porodní asistentky - III. stupeň

           Právní aspekty práce porodních asistentek

           Psychická a profesní podpora porodní asistentky

           Péče porodní asistentky - zahraniční inspirace Anglie, Nový Zéland

           Péče o ženu a dítě v porodnici

           Pravidla pro prevenci infekcí močových cest spojených s katetrizací

2014: Porod doma - co o něm víme?

           IV. mezinárodní konference Internetové poradenství - Svět bez hranic

           Celosvětový kongres porodních asistentek

2015: Evoluce porodu koncem pánevním

2016: V. mezinárodní konference Internetové poradenství - Ecce homo

          Hygiena: Dezinfekce a sterilizace od A do Z

2017: Motýlí masáže pro novorozeňátka

           Zdravé těhotenství, přirozený porod - Ingeborg Stadelmann

2018:  II. kongres České komory porodních asistentek Příklady dobré praxe

2019: Byliny a aromaterapie v práci porodní asistentky

           III. kongres České komory porodních asistentek Těhotenství, porod a šestinedělí 

           Evropský kongres v Turinu (Itálie) - Intrapartum care making birth safer

2021: EAPM webinar: Intrapartum care

           V porodnici jako doma - mezinárodní online konference

2022: Péče o ženu v těhotenství a při porodu z pohledu fyzioterapie

2023: Psychologie a spiritualita - cyklus přednášek Dr. Mgr. Leopold Slaninka SJ

           Terapeutický tanec

každý rok: První pomoc, resuscitace a řešení neodkladných stavů

Sleduj mě na FB