Rok sester a porodních asistentek

Víte, že rok 2020 byl Rokem sester a porodních asistentek? Jak to tak pozoruji na internetu a sociálních sítích, zahraniční porodní asistentky jsou ve slavnostní náladě už od začátku roku. Jsou hrdé na svou profesi. Weby nemocnic, porodních center, blogy a profily jednotlivých porodních asistentek a zdravotních sester, ať už pracují kdekoli, informují o této události a také osvětových krocích, které na počest své profese podniknou.

Ačkoli valná většina se jich nakonec odehrála online, fyzicky zdravotníci stáli, stojí a vždycky budou stát v první linii připraveni nám pomoct.

A my o tom buď ani nevíme, nebo máme pocit, že oslava prací stačí. Zdravotní péče je zkrátka samozřejmost. A v době covidové to platí několikanásobně. I když výjimky existují. 

Zdravotní sestry a porodní asistentky hrají velkou roli v péči o lid, v nemoci i ve zdraví. Působí již v oblasti prevence, poradí ohledně životního stylu, starají se o potřeby, které vedou k navrácení zdraví nebo zlepšení při onemocnění. 

Jsou to ony, se kterými se potkáváte jako s prvními osobami, když něco potřebujete, když vám něco schází, potřebujete radu nebo pomoc.

Mají své rodiny, svůj osobní život. Přesto většinu svého času věnují svému poslání – ošetřování druhých.

Možná proto je jich tak málo. Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce hlásí, že chybí 9 milionů zdravotních sester a porodních asistentek pro to, aby zdravotní péče byla celosvětově dostupná do roku 2030.

To je také důvod, proč WHO stanovila rok 2020 Rokem zdravotních sester a porodních asistentek. Podpořit mladé lidi, aby šli studovat ošetřovatelství, oslovit vlády, aby do zdravotnictví více investovali, pozvednout společenský status sester a porodních asistentek, které si zaslouží minimálně naše uznání, respekt a obyčejné “děkuji”. Bez nich by to totiž nešlo.

Proč právě rok 2020?

V roce 2020 uplynulo přesně 200 let od narození Florence Nightingale, zakladatelky moderního ošetřovatelství. Na počest jejího narození se slaví každý rok 12. květen jako Mezinárodní den sester.

“V tomto historickém okamžiku, kdy je svět poznamenán zdravotnickou krizí pandemie viru Covid-19, znovu objevujeme, jak zásadní pro nás zdravotní sestry a porodní asistentky jsou.”…“Nasazují vlastní zdraví, jejich osobní a rodinný život musí jít stranou. Obětavě, profesionálně a zodpovědně pomáhají těm, kteří to potřebují.” 

(Papež František – https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200512poselstvi-svateho-otce-k-mezinarodnimu-dni-sester-2020)

Co kdybychom byli byť jen kapkou v moři a udělali nějakou drobnost, kterou dáme najevo, že si sestřiček a porodních asistentek vážíme? Poděkovat za to, že se o nás starají? Věřím, že na něco přijdete a uděláte tak někomu, koho možná už teď potřebujete, velikou radost.

Nezávislá porodní asistentka, laktační poradkyně, maminka miminka a dvou domškoláků, autorka a lektorka kurzů a přednášek, přípravy na porod a péče o miminko . "Ukazuji ženám, jak díky své vlastní intuici a ženské síle přivést miminko na svět a být mu tou nejlepší mámou pod sluncem." Více o mně se dozvíte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o ochraně osobních údajů

  • NEZAPOMEŇTE si vyzvednout svůj dárek:
    .
  • Potkáme se na FB?
  • Nebo na Instagramu?